Mężczyzna sprawdza czy potrzebuje aparatu słuchowego
Zdrowie

Jak sprawdzić, czy potrzebujesz aparatu słuchowego?

Ubytki słuchu mogą towarzyszyć nam całe życie lub też mogą pojawić się dopiero z wiekiem. W tym drugim przypadku często trudno nam zauważyć, że tracimy słuch, ponieważ zmiany zachodzą stopniowo. Zaczynamy zwracać uwagę innym, że mówią niewyraźnie, przestajemy dostrzegać niektóre dźwięki, np. śpiew ptaków czy odgłos kapiącej wody.

Zazwyczaj jednak nie zdajemy sobie sprawy, że potrzebne nam są aparaty słuchowe, które nie tylko poprawią jakość słyszenia, ale mogą także zmniejszyć poziom niedosłuchu. Zanik komórek słuchowych w ślimaku usznym to proces naturalny, który postępuje w miarę upływu lat. Dzięki odpowiedniej rehabilitacji słuchu można ten proces powstrzymać. Ważne jest jednak, żeby w odpowiednim momencie zgłosić się do audiologa.

Objawy niedosłuchu

Pierwsze objawy niedosłuchu u osoby, która dotychczas słyszała dobrze, są zazwyczaj subtelne i niekiedy trudno sobie zdać sprawę, że problem ten nas dotyczy. Do najczęstszych objawów niedosłuchu należą:

  • problemy ze zrozumieniem mowy innych osób,
  • coraz głośniejsze ustawianie telewizora lub radia,
  • trudności w zrozumieniu głosu płynącego z telefonu lub telewizji,
  • niesłyszenie niektórych dźwięków, np. tykania zegarka, kapania wody, śpiewu ptaków,
  • problemy w zlokalizowaniu źródła dźwięku,
  • trudności ze zrozumieniem mowy w hałaśliwym miejscu.

Wystąpienie tego typu objawów jest wskazówką, że należy wykonać badanie słuchu. Najlepiej zrobić to w wyspecjalizowanej placówce audiologicznej.

Aparaty słuchowe – korzyści ze stosowania

Współcześnie oferta aparatów słuchowych jest mocno rozbudowana, np. swiatsluchu24.pl – aparaty słuchowe. Są to urządzenia zaawansowane technologicznie, które nie tylko podnoszą komfort życia, lecz także rehabilitują słuch, a co za tym idzie przeciwdziałają postępowaniu niedosłuchu, a nawet mogą doprowadzić do jego zmniejszenia. Ponadto nowoczesne aparaty słuchowe między innymi:

  • umożliwiają bezprzewodowe połączenie z telefonem, laptopem, telewizorem oraz innymi urządzeniami dźwiękowymi posiadającymi bluetooth, dzięki czemu gwarantują najwyższą jakość dźwięku w każdej sytuacji,
  • poprawiają nasze samopoczucie na co dzień, ponieważ dzięki nim słyszymy i rozumiemy swoich rozmówców,
  • gwarantują komfort słyszenia w samolocie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.