Zrowy posiłek pełen warzyw leży na czarnym telerzu na drewnianej tacy
Zdrowie

Jakie są zasady zdrowego odżywiania?

Artykuł partnera.

Zdrowe odżywianie powinno być stałym elementem ludzkiego życia. Warto uczyć się prawidłowych nawyków i wprowadzać je do jadłospisu na co dzień, a nie tylko od czasu do czasu. O jakich zasadach zdrowego odżywiania należy pamiętać?

Różnorodna, zbilansowana dieta

Podstawą zdrowego odżywiania są urozmaicone posiłki bogate we wszelkie konieczne elementy pokarmowe – białko, tłuszcze węglowodany, składniki mineralne, witaminy itd. Dieta powinna być więc zbilansowana, dzięki czemu organizm otrzyma wszystko, co potrzebne mu do pełnego, prawidłowego funkcjonowania. W jadłospisie muszą znajdować się warzywa (zawierają sporo cennego błonnika), owoce, rośliny strączkowe, produkty zbożowe, zdrowe tłuszcze oraz nabiał, mięso i ryby w odpowiednich ilościach. Warto pamiętać, że niektóre plany żywieniowe (np. dieta niskobiałkowa) wskazane są jedynie w przypadku osób z określonymi problemami zdrowotnymi. Sposób odżywiania należy więc skonsultować ze specjalistą na podstawie wyników badań. Stosowanie diet eliminacyjnych bez wyraźnego wskazania może prowadzić do licznych niedoborów.

Regularne posiłki

Mówiąc o zdrowym odżywianiu, nie możemy zapominać o regularności posiłków. Nie należy doprowadzać do sytuacji, w której przez cały dzień nic nie jemy, a wieczorem wręcz rzucamy się na lodówkę i nadrabiamy „zaległości” żywieniowe. Aby organizm mógł dobrze pracować, potrzebuje energii dostarczanej systematycznie z pożywienia. Osoby, które nie mają czasu na skrupulatne komponowanie i przyrządzanie zbilansowanych posiłków, mogą korzystać z diety pudełkowej. 

Fit catering Wrocław to zdrowe i smakowite dania, które zaspokoją głód i zapewnią potrzebne składniki pokarmowe. W ten sposób zagwarantujemy sobie regularne posiłki przez cały dzień. Fit Catering Wrocław dostarcza potrawy w wygodnych pojemnikach, które można zabrać do pracy lub szkoły.

Odpowiednia wartość energetyczna

Ważną sprawą, zwłaszcza w przypadku osób, które za pomocą diety chcą pozbyć się zbędnych kilogramów, jest kwestia odpowiedniej kaloryczności potraw. Aby odżywianie było zdrowe, nie można przesadzać w żadną stronę – ani jeść zbyt dużo, ani za mało. Każdy powinien więc wiedzieć, ile wynosi jego zapotrzebowanie kaloryczne (można je szacunkowo obliczyć za pomocą kalkulatora na wielu stronach internetowych). Należy pamiętać, że nawet przy diecie redukcyjnej nie można się głodzić. Dostarczanie organizmowi zbyt małej dawki energii doprowadzi do powstania wielu problemów zdrowotnych.

Eliminacja niektórych produktów

W zdrowym odżywianiu postawmy nie tylko na rodzaj, ale przede wszystkim na jakość posiłków. Należy więc wyeliminować z jadłospisu wiele produktów, które powstały na bazie chemicznych składników, ulepszaczy, konserwantów. Niewskazane są tłuste fast foody, popularne słodycze, mleczne deserki z cukrem, słone przekąski, po które często sięgamy w przerwach między posiłkami, dostarczając sobie jedynie pustych kalorii i szkodliwych elementów. Cukier warto zastąpić stewią lub ksylitolem, a sól – ziołami. Ważnym elementem zdrowego odżywiania jest nawadnianie organizmu. W tym wypadku jednak trzeba odstawić gazowane napoje i alkohol, a postawić na wodę, świeże soki z warzyw i owoców, kompoty, herbaty, kawę zbożową. Fit catering we Wrocławiu dba o to, by posiłki były przygotowane na bazie jak najlepszych produktów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.