Kobieta w średnim wieku nakłada naturalny krem na zmarszczki mimiczne
Uroda

Kurze łapki – jak uporać się ze zmarszczkami mimicznymi?

Kurze łapki to pierwszy oznaka przemijającej młodości. Niekiedy pojawiają się wokół oczu już przed 30. rokiem życia. Czasami dodają uroku, lecz znacznie częściej nie są darzone szczególną sympatią. Nie musisz się jednak do nich przyzwyczajać. Właściwe nawyki żywieniowe i dobrze dobrane naturalne kosmetyki pomogą ci się w mig uporać się z tym urodowym mankamentem.

Jak powstają kurze łapki?

Naskórek powiek jest znacznie cieńszy niż ten na pozostałych partiach ciała. Właśnie dlatego skóra okolic oczu jest wyjątkowo wrażliwa na wpływ czynników zewnętrznych (np. promieniowanie słoneczne) i szybciej traci wilgoć. W efekcie pierwsze zmarszczki mimiczne (nazywane kurzymi łapkami) mogą pojawić się na powiekach już przed 30. rokiem życia. Ma to miejsca zwłaszcza u tych kobiet, które nadużywają alkoholu, palą papiery, nieprawidłowo bilansują dietę i piją za mało wody.

Nie bez znaczenia jest też szyta na miarę pielęgnacja delikatnej skóry powiek. Bardzo często kobiety stosują jeden kosmetyk do twarzy (a nawet jedne balsam do całego ciała), podczas gdy skóra okolic oczu wymaga zastosowania preparatów o innym składzie.

Jakie kosmetyki zlikwidują kurze łapki?

W myśl zasady: lepiej zapobiegać niż leczyć – łatwiej jest opóźnić powstanie kurzych łapek niż zlikwidować te już istniejące. Zadbaj o to, aby w twoje diecie gościło dużo błonnika. Znajdziesz go w owocach, warzywach i zbożach. Pamiętaj też o prawidłowym nawodnieniu. Jest to podstawa zdrowej i jędrnej skóry.

Do pielęgnacji skóry powiek wykorzystuj preparaty zawierające witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, E i K, które pomagają zachować skórę w dobrej kondycji. Ważne są też przeciwutleniacze, które spowalniają procesy starzenia wywołane przez wolne rodniki. W antyoksydanty bogate są wyciągi roślinne np. z chabra bławatka, malwy czarnej czy borówki.

W twoich codziennych zabiegach pielęgnacyjnych powinien też zagościć naturalny krem pod oczy o właściwościach przeciwstarzeniowych. Takie działanie ma acerola, algi morskie, a także świetlik lekarski. Warto również, aby wybrany preparat zawierał koenzym Q10, pantenol oraz kwas hialuronowy, które wspomagają prawidłowe nawilżenie i utrzymują skórę w dobrej kondycji.

Bibliografia:

A Kołaczek, Pielęgnacja okolic oczu, „Świat Przemysłu Kosmetycznego” 2018, nr 4, s. 60–62.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.