Nowe trendy w branży dietetycznej są zaskakujące. Na rynku pojawiają się coraz to bardziej innowacyjne akcesoria odchudzające. Producenci suplementów zapewniają, że proces odchudzania można znacznie przyspieszyć, a marzenia o idealnej sylwetce mogą się ziścić szybciej niż się spodziewamy. Reklamy zachęcają szybkimi efektami i niskimi cenami. W szerokiej gamie produktów odchudzających możemy znaleźć tabletki, herbatki czy zioła odchudzające. Na rynku popularność zyskują także naturalne plastry odchudzające, które mają być lepsze niż inne przestarzałe specyfiki. Twórcy i marketingowcy wychwalają efekty osiągane za pomocą plastrów na odchudzanie. W obietnicy mają spalać zbędną tkankę tłuszczową samoistnie i bez wysiłku. Wystarczy nakleić plaster na wybraną część ciała i…czekać na efekt w postaci pięknej sylwetki! Czy plastry rzeczywiście mają działanie odchudzające lepsze niż inne suplementy? Zapoznaj się z poniższym artykułem i sprawdź, czy są warte inwestowania w nie pieniądze.
Naturalne plastry odchudzające i składniki w nich zawarte
Plastry odchudzające są nasączone naturalnymi substancjami, które według obietnic twórców mają przynosić szybkie i wymierne efekt w postaci utraty tkanki tłuszczowej. Podobnie jak dostępne już od dawna w sklepach i aptekach herbatki i tabletki, naturalne plastry odchudzające zawierają wyciągi z ziół. Naturalne roślinne ekstrakty łagodnie pobudzają metabolizm, dodają energii i zawierają składniki aktywne pomagające spalić zbędną tkankę tłuszczową. Przynajmniej w teorii.
Skład plastrów na odchudzanie
W plastrach odchudzających znaleźć możemy między innymi składniki tj.:
- Guarana – przyspiesza metabolizm i dodaje energii, dodatkowo wspomaga wydzielanie przez organizm ciepła, co korzystnie oddziaływuje na spalanie tkanki tłuszczowej;
- L – karnityna – usprawnia spalanie tkanki tłuszczowej, zwiększa wykorzystanie kwasów tłuszczowych jako źródła energii;
- Ekstrakt z ziaren zielonej kawy – pozytywnie oddziałuje na procesy trawienne i usprawnia wydalanie toksyn z organizmu;
- Mięta japońska (inaczej schizonepeta spica) – pobudza układ krążenia i zwiększa detoksykację organizmu;
- Jagody acai – zawierają spore ilości błonnika pokarmowego, który hamuje apetyt, zapobiega zaparciom, usprawnia trawienie i przyspiesza procesy metaboliczne;
- Yerba mate – dodaje energii, pobudza i daje uczucie sytości poprzez hamowanie aktywności enzymu trawiennego;
- Gorzka pomarańcza – obniża poziom apetytu, pobudza termogenezę, a w związku z tym przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.
Te drogocenne składniki w łagodny sposób blokują wchłanianie węglowodanów i pomagają w usuwaniu toksyn z organizmu. Niektóre plastry dostępne na rynku łączą kilka substancji, co ma potęgować ich działanie. Składniki aktywne zawarte w plastrach są powoli uwalniane i dostają się do organizmu przez skórę. Uwolnione na powierzchni ciała cząsteczki substancji mają wniknąć w głąb skóry i następnie dostać się do krwiobiegu. Takie obietnice składają producenci.
W praktyce jednak pojawiają się głosy mówiące, że plastry odchudzające pomimo naturalnego składu nie działają. Wymienione wyżej substancje zawarte w plastrach mają rzeczywiście pobudzające utratę zbędnej tkanki tłuszczowej. Jednak podane na skórę w postaci plastra nie mają szans w pełni dostać się do krwiobiegu. Z biologicznego punktu widzenia jest to niemożliwe, a jeśli tak to tylko w minimalnym stopniu. Podobna zasada tyczy się innych produktów stosowanych na skórę, np. balsamów wyszczuplających czy antycellulitowych. Te produkty mają charakter wspomagający dbanie o estetykę skóry, ale niestety w magiczny sposób nas nie odchudzają. Ich skuteczne i długotrwałe działanie nigdy nie zostało potwierdzone.
Jak stosować naturalne plastry na odchudzanie?
Przed zastosowaniem każdego środka odchudzającego należy dokładnie zapoznać się z instrukcją znajdującą się na opakowaniu. Pomimo, że z założenia wszystkie akcesoria odchudzające mają działać podobnie, każdy producent ma inne zalecenia.
By kuracja plastrami przyniosła wymierne efekty, producenci najczęściej zalecają, by prowadzić serię przez minimum 28 dni. Według danych zawartych na opakowaniach, plaster odchudzający działa tylko przez określony czas. Zazwyczaj przez 24 godziny. Po tym czasie wysycha i traci swoje właściwości, przez co staje się bezużyteczny. Plaster należy wymieniać codziennie, raz na dobę. Cykl kuracji można wielokrotnie powtarzać, jednak pomiędzy poszczególnymi seriami należy zachować około 2. miesięczne odstępy.
Jakie plastry wybrać?
Plastry występują na rynku w różnych formach i wielkościach. Mogą być aplikowane zarówno na ręce, w okolicach pępka lub na nogi 6. W poradnikach internetowych znajdziemy wiele opinii, że ważnym jest miejsce, na które naklejony zostanie plaster. Radzi się, by plaster aplikować na tę partię ciała, na której mamy zgromadzone największe złogi tkanki tłuszczowej. Nie ma jednak żadnych dowodów na zalety takowego stosowania plastrów i działanie odchudzające lepsze niż w przypadku naklejenia plastra na inną część ciała.
Dobrej jakości plastry nie powinny odznaczać się pod ubraniami, a przede wszystkim nie mogą się odklejać. Istotne jest, by nakładać je na oczyszczoną skórę. Najlepiej naklejać plastry po kąpieli, na dobrze osuszone ciało. Jednak nie ma przeciwwskazań do ich zamoczenia. Dobrej jakości plaster musi trzymać się bez szwanku i nie powinien się odkleić po wzięciu szybkiej kąpieli. Nie stosuj jednak żadnych balsamów i kremów w miejscu, na którym ma być naklejony plaster. Tłusta formuła sprawi, że nie będzie chciał się prawidłowo trzymać. Warto odklejać plastry na czas ćwiczeń – pot może osłabić funkcję kleju. Najlepszą opcją dla osób trenujących będzie więc kąpiel po ćwiczeniach i następnie aplikacja plastra. Dla własnego komfortu należy unikać miejsc mocno owłosionych – możemy mieć problem z ich odklejeniem.
Plastry odchudzające lepsze niż tabletki naturalne?
Wszystkie naturalne akcesoria wspomagające spalanie tkanki tłuszczowej oparte są na podobnym sposobie działania. Wypełnione są z reguły podobnymi naturalnymi składnikami, różnią się jedynie sposobem ich podania. Producenci plastrów zaznaczają, że ich produkt jest zdecydowanie korzystniejszy niż inne dostępne na rynku.
Według danych zawartych na opakowaniach plaster ma działanie odchudzające lepsze niż tabletki naturalne. Jako główną zaletę wymienia się fakt znikomych skutków ubocznych jakie mogą nieść plastry. Tabletka natomiast jest metabolizowana przez układ pokarmowy, więc trafia do żołądka, wątroby i nerek. Pomimo naturalnego składu kapsułek, długotrwałe ich przyjmowanie może obciążać pracę wymienionych narządów. Biorąc pod uwagę ten aspekt plastry odchudzające są rzeczywiście lepsze niż tabletki naturalne, gdyż przezskórne podanie suplementu nie ma żadnego wpływu na układ pokarmowy.
Czy jednak można jednoznacznie stwierdzić, że plastry są lepsze niż tabletki naturalne?
Przecież zazwyczaj obydwie postacie suplementów posiadają podobne, naturalne składniki. Przyjmowanie leków pod postacią kapsułek owszem, może mieć negatywny wpływ na organizm, ale tylko wtedy, gdy będą używane w nadmiarze. W ramach bezpieczeństwa musimy więc zapoznać się dokładnie z ulotką dołączoną do opakowania. Jeśli weźmiemy pod uwagę wytyczne znajdujące się na etykiecie, nie będziemy mieli podstaw, by obawiać się przedawkowania substancji. Każde akcesoria odchudzające wymagają systematyczności w stosowaniu. Nie ma więc znaczenia czy wybierzemy tabletki czy plastry. Podobnie jak należy pamiętać o regularnym przyjmowaniu tabletek, tak i nie możemy zapominać o codziennym zmienianiu plastrów. Nie można więc jednoznacznie powiedzieć, że pod aspektem wygody plastry odchudzające są lepsze niż tabletki naturalne. Obydwa proponowane preparaty mają podobne składniki odżywcze. Tylko ich regularne przyjmowanie może przynieść jakiekolwiek wymierne efekty.
Plastry odchudzające lepsze niż inne akcesoria do odchudzania?
W poprzednim akapicie obaliliśmy mit, że plastry odchudzające są lepsze niż tabletki naturalne. A co z innymi formami suplementacji wspomagającej odchudzanie? Naturalne plastry odchudzające, jak i inne akcesoria wspomagające proces redukcji tkanki tłuszczowej, z założenia nie powinny zawierać żadnych substancji chemicznych. Ich skład można więc uznać za w pełni bezpieczny dla zdrowej osoby. W praktyce nie powinny przynosić żadnych skutków ubocznych. Należy jednak dokładnie czytać składy stosowanych produktów odchudzających.
Może okazać się, że na któryś ze składników jesteśmy uczuleni. Dlatego po przyklejeniu pierwszego plastra należy obserwować reakcję skórną. Niepożądane są wszelkie zaczerwienienia, opuchlizny i wysypki. Po wystąpieniu powyższych należy koniecznie zrezygnować z kontynuowania kuracji i obserwować zmienione miejsca. W razie konieczności i zaostrzenia objawów trzeba skonsultować wykwit z lekarzem.
Ile plastrów użyć?
Dla skuteczniejszego działania niektórzy zalecają naklejać nawet dwa plastry jednocześnie, jednak z tym należy być ostrożnym. Pomimo naturalnego składu nadmiar uwalnianych z plastrów substancji może przynieść negatywne efekty. Zioła i składniki zawarte w plastrach mają działanie pobudzające. Ich zbyt duża ilość dostarczona do organizmu może więc powodować bezsenność i rozdrażnienie.
Musimy mieć na uwadze, że wszelkie plastry, tabletki czy inne akcesoria do odchudzania to suplementy, a nie leki. W związku z czym nie podlegają żadnym regulacjom i badaniom, które sprawdziłyby ich jakość i skuteczność. Musimy więc wybierać tylko produkty sprawdzonych marek. Unikajmy wszelkich chińskich, tanich podróbek, które znaleźć możemy na popularnych serwisach aukcyjnych. Są prawdopodobnie kiepskiej jakość. Jednak przy wyborze odpowiedniego preparatu nie kierujmy się tylko ceną. To niekoniecznie prawda, że im wyższa cena tym bezpieczniejszy produkt i działanie odchudzające lepsze niż w przypadku tańszych odpowiedników.
Często za wysoką ceną stoją koszty marketingu i opakowania, a nie wyższa jakość samego suplementu. Dlatego każdorazowo dokładnie sprawdź skład i producenta danego produktu.
Czy plastry odchudzające działają?
Biorąc pod uwagę aspekt biologiczny, plastry odchudzające nie mają prawa działać. Jednak w związku z tym, że są jedynie suplementami nie przeprowadzono żadnych profesjonalnych badań negujących bądź potwierdzających ich skuteczność. Owszem plastry zawierają substancje, które regularnie przyjmowanie mogą korzystnie oddziaływać na proces powolnego dążenia do lepszej sylwetki.
Jednak składniki odżywcze dostarczane pod postacią plastrów nie mają nikłe szanse wniknąć do organizmu i skutecznie zadziałać. Chwytliwe hasła reklamujące, iż plastry odchudzające są lepsze niż tabletki naturalne to najczęściej tylko marketing mający na celu sprzedaż i zysk producenta. Nie istnieją żadne udowodnione efekty działania plastrów zawierających wyciągi z ziół.
Czy warto więc inwestować w plastry na odchudzanie?
Koszt miesięcznej kuracji to około 200 zł, tańsze artykuły mogą być wątpliwej jakości. Suplementy diety takie jak guarana czy L-karnityna mogą okazać się pomocne w procesie odchudzania i regularnie przyjmowane będą wspierać spalanie tkanki tłuszczowej. Jednak prawdopodobnie ich korzystny skutek odczujemy tylko wtedy, gdy będą przyjmowane pod postacią tabletek czy proszków do rozpuszczania. Pamiętajmy jednak, że ich działanie będzie tylko wspomagające. Nie łudźmy się, że plastry, tabletki czy inne specyfiki sprawią, że bez wysiłku zgubimy zbędne kilogramy. Bez ujemnego bilansu kalorycznego i codziennej aktywności fizycznej nie schudniemy. Dlatego, jeśli szukasz sprawdzonego przepisu na utratę nadmiernej tkanki tłuszczowej, zacznij od sprawdzonych sposobów:
- Skup się na zdrowej diecie, dostarczaj organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych skoncentrowanych w warzywach, owocach, produktach pełnoziarnistych i dobrych źródłach białka.
- Dołącz do tego codzienną dawkę aktywności ruchowej.
- Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu – pij minimum 8 szklanek wody niegazowanej dziennie.
- W razie potrzeby odwiedź dietetyka, który wskaże twoje błędy żywieniowe i nauczy odpowiedniego komponowania jadłospisów.
- Cały proces ewentualnie wspomagaj przez przyjmowanie dodatkowych suplementów.
Stosowałam i średnio byłam zadowolona. Pamiętajmy, że to tylko rzeczy, które mogą wspomóc odchudzanie, ale nic samo się nie dzieje. Dieta i aktywność to podstawa, aby wyglądać świetnie!