Zdecydowana większość społeczeństwa dąży do bujnej i zadbanej fryzury ze względu na to, że obecnie panują właśnie takie kanony piękna. Mówi się, że piękna fryzura dodaje kobiecie uroku, a gęste włosy sprawiają, że mężczyzna jest przystojniejszy. Jednak wypadanie włosów to problem dosyć powszechny i dotyczyć może zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wynika to z faktu, że włosy wypadają z wielu różnych, czasem niepowiązanych ze sobą przyczyn.
Jedno jest pewne — jeżeli nasze zdrowie jest w normie, to wypadanie włosów raczej też nie powinno przekraczać pewnego dziennego maksimum. Z niektórymi przyczynami jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, ale istnieją przypadki, gdzie to trycholog powinien udzielić porady. Jak zatem rozpoznać czy włosy wypadają w nadmiarze? I ile włosów musi wypaść, aby rzeczywiście określić to jako problem? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej oraz przedstawiamy przyczyny i sposoby na wypadanie włosów.
Cykl życia włosa
Włosy na głowie człowieka żyją zgodnie z pewnym cyklem podzielonym na kilka faz. Czas trwania i przebieg faz jest uwarunkowany genetycznie i u każdego człowieka przebiega podobnie, ale nie identycznie. Nawet może przebiegać odrobinę inaczej w różnych mieszkach włosowych u tego samego człowieka. Stąd widełki czasowe trwania poszczególnych faz.
Cykl życia włosa dzieli się konkretnie na 3 fazy: fazę wzrostu (faza anagenu), fazę zaniku (faza katagenu) i fazę wypadania (faza telogenu). Faza anagenu polega na tym, że w mieszku włosowym za sprawą podziału komórek macierzystych tworzy się i rośnie nowy włos. Jak już wcześniej wspomniano, czas trwania poszczególnych faz może się różnić za sprawą uwarunkowania genetycznego.
W przypadku fazy wzrostu czas trwania waha się i wynosi od 2 do nawet 7 lat! Następnie rozpoczyna się faza zaniku, w której włos zbliża się do powierzchni skóry. Faza katagenu trwa od 2 do 3 tygodni. W ostatniej fazie włos staje się obumarły i zrogowaciały. W niedługim czasie powinien wypaść wypchnięty przez kolejny włos lub za sprawą czynników mechanicznych (w czasie mycia włosów lub ich przeczesywania). Od zakończenia fazy katagenu do wypadnięcia włosa może minąć od 1 do 3 miesięcy i to jest właśnie ostatnia faza, czyli faza telogenu.
Jak to się w takim razie dzieje, że nie jesteśmy co jakiś czas łysi?
Otóż cykl życia włosa w każdym mieszku włosowym przebiega w swoim określonym czasie. Występuje rozbieżność czasowa i w jednym mieszku włosowym można zaobserwować fazę wzrostu, a w drugim z kolei będzie już zachodziła faza wypadania. Przeciętnie na głowie człowieka znajduje się od 80 tysięcy do nawet 140 tysięcy włosów, dzięki czemu zaobserwować można każdą z faz jednocześnie i to pomimo faktu, że 9/10 włosów znajduje się w fazie anagenu.
Ile włosów dziennie może wypadać?
Po zapoznaniu się z cyklem życia okazuje się, że wypadające włosy nie są czymś niecodziennym. Faza wypadania jest normalnym zjawiskiem i każdy włos kiedyś w końcu wypadnie, a biorąc pod uwagę ich ilość na głowie człowieka, na pewno codziennie na szczotce znajdzie się kilka włosów, które zakończyły swój żywot.
Niepokój budzić powinna jednak nadmierna ilość gubionych włosów.
Ile włosów wypada dziennie?
Mówi się o tym, że każdy człowiek może gubić dziennie od 50 do nawet 100 włosów. Każda ilość ponad ten stan nazywana jest już wzmożonym wypadaniem. Ważna jest zatem regularna obserwacja. Jeżeli widzimy lub wydaje nam się, że od jakiegoś czasu włosów wypada więcej niż zwykle, zostają one na poduszcze, a kucyk robi się coraz węższy, to powinniśmy zwrócić uwagę na nasz styl życia lub udać się do trychologa. Często też nadmierne wypadanie włosów idzie w parze z ich zmatowieniem i przesuszeniem.
Nadmierne wypadanie włosów — przyczyny
Jeżeli już zdiagnozujemy u siebie nadmierne wypadanie włosów, to powinniśmy zwrócić uwagę, w jakim tempie te włosy gubimy. Jeżeli wzmożone wypadanie włosów nie trwa od długiego czasu i obserwujemy je jedynie na szczotce lub pod prysznicem, to prawdopodobnie wpływ na taką sytuację ma nasz tryb życia.
Warto wtedy zastanowić się nad swoją dietą (z co najmniej ostatnich 3 miesięcy), poziomem stresu czy narażaniem włosów na uszkodzenia mechaniczne, czyli zbyt ciasne związywanie, spanie w mokrych włosach lub brak delikatności przy rozczesywaniu. Przyczyną wypadania może być też nieumiejętnie dobrana pielęgnacja. Wśród kobiet popularną przyczyną okazuje się także sezonowe wypadanie włosów w czasie jesieni lub wiosny, co związane jest ze zmianami zachodzącymi w ich gospodarce hormonalnej.
Istnieją także różnego rodzaju schorzenia powodujące wypadanie włosów w nadmiernej ilości. Jednym z nich jest tak zwane łysienie androgenowe, czyli problem o podłożu genetycznym, który jest najczęściej spotykanym rodzajem łysienia, zwłaszcza u mężczyzn. Łysienie androgenowe polega na skróceniu fazy anagenu w cyklu życia włosa. Włosy wtedy szybciej wchodzą w fazę zaniku i wypadania, przez co uwidaczniają się braki owłosienia. Problem łysienia androgenowego ma swoje podłoże w gospodarce hormonalnej.
Innym rodzajem łysienia jest łysienie plackowate, które ma charakter autoimmunologiczny. Bardzo często mówi się o tym, że łysienie plackowate występuje z powodu narażenia organizmu na bardzo silny i przewlekły stres. Mieszki włosowe otaczane są wtedy stanem zapalnym i włosy zaczynają wypadać. Choroba ta dotyka nie tylko dorosłych, ale także dzieci. Łysienie plackowate można zaleczyć, natomiast nie ma gwarancji, że nie wróci, co w zdarza się w wielu przypadkach.
Włosy wypadać mogą również w przypadku zachorowania na inną przypadłość, na przykład choroby zakaźne. Z takim problemem zmagają się między innymi osoby ozdrowiałe po wirusie Covid-19. Inną przyczyną wypadania włosów może być stosowanie niektórych leków, takich jak antydepresanty lub lekarstwa przeciwdrgawkowe. Bardzo powszechna jest także utrata włosów w wyniku chemioterapii.
5 skutecznych sposobów na wypadanie włosów
W zależności od przyczyny problemu rozwiązania mogą być różne. Osobom chorującym na przypadłości związane z wypadaniem włosów oraz problemy dermatologiczne zalecana jest wizyta u trychologa bądź dermatologa. Odpowiedni lekarz podejdzie do leczenia indywidualnie i dobierze najlepsze metody. Również osoby, które cierpią na wypadanie włosów po Covid-19 powinny skonsultować się ze specjalistą. Mniej radykalne przypadki da się rozwiązać samodzielnie. Poniżej przedstawiamy 5 skutecznych sposobów na walkę z nadmiernym wypadaniem włosów.
1. Dieta na piękne i zdrowe włosy
Dieta działająca korzystnie na włosy powinna być bogata w witaminy z grupy B, A, C, E oraz w mikroelementy, takie jak cynk czy żelazo. Również białko dobrej jakości ma tu ogromne znaczenie. Niedostarczanie organizmowi wyżej wymienionych składników sprawia, że włosy tracą możliwość wzrostu. To z kolei prowadzi do skrócenia fazy anagenu i szybszego ich wypadania. Dlatego tak ważne jest, aby w diecie znalazły się ryby, jaja, rośliny strączkowe oraz mięso, czyli źródła białka. Witaminy C szukać należy w papryce, owocach jagodowych i cytrusowych, jarmużu i szpinaku, który jest również dobrym źródłem żelaza oraz niektórych witamin z grupy B. Ponadto warto dołączyć do diety orzechy, nasiona w odpowiedniej ilości, a także kakao, gorzką czekoladę i natkę pietruszki.
Odpowiednio skomponowana dieta nie tylko sprawi, że włosy będą rosły prawidłowo. Dieta będzie miała także wpływ na poziom ich nawilżenia, sprężystość, wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz występowanie łupieżu czy łojotoku. Warto zatem zadbać o to, aby dostarczyć naszym włosom wszystkich niezbędnych składników.
2. Wcierki do skóry głowy
Coraz popularniejszym sposobem staje się stosowanie wcierek do skóry głowy. Stosowanie tego typu preparatu nie kojarzy się z niczym przyjemnym, ale jest to duży błąd. Obecnie dostępne są wcierki o bardzo przyjemnych zapachach, a dla dodatkowego relaksu warto zaopatrzyć się w masażer do skóry głowy. Nie tylko sprawi on nam dużo przyjemności, ale poprawi ukrwienie skóry głowy, co z kolei doprowadzi do polepszenia efektów stosowanej wcierki. Taki masaż wcale nie musi być długi, wystarczy około 5 minut, aby podkręcić efekty. Jest to jeden z bardziej skutecznych sposobów na wypadanie włosów.
3. Odpowiednia pielęgnacja
Pielęgnacja niedobrana do naszych indywidualnych potrzeb może skutkować wzmożoną produkcją łoju, występowaniem łupieżu oraz przesuszeniem lub przeciążeniem włosów. Wszystko to prowadzi do ich nadmiernego wypadania. Warto zatem zastanowić się nad tym, czego potrzebują nasze włosy i im to zapewnić.
Równie ważną sprawą są potrzeby skóry głowy, która nie dość, że powinna być regularnie oczyszczana, to potrzebuje także odpowiedniego poziomu nawilżenia. Pomoże nam w tym odpowiednio dobrany szampon, a także stosowanie peelingu do skóry głowy co najmniej raz w tygodniu. Tylko tak dobrana pielęgnacja pozwoli na zdrowy wzrost włosa i umożliwi odpowiednie działanie wcześniej wymienionych wcierek.
4. Stosowanie suplementów
Suplementacja w przypadku wypadania lub porostu włosów ma fundamentalne znaczenie. Witaminy i minerały pochodzące z naturalnych źródeł charakteryzują się przyswajalnością na różnym poziomie, nie zawsze odpowiednio wysokim. Należy więc dodatkowo zadbać o dostarczenie do organizmu wymaganych składników mineralnych. Obecnie ogólnodostępne są witaminy formie tabletek lub żelków. Istnieje też dodatkowa metoda suplementacji, czyli picie naparów ziołowych lub napoju na bazie drożdży. Suplementacja stanowić może jedynie wzmocnienie i dodatek do diety, która mimo wszystko powinna być bogata w witaminy.
5. Kuracje dermatologiczne
W walce z nadmiernym wypadaniem włosów skutecznym sposobem może okazać się także działanie z zewnątrz, o czym wspomniano na temat wcierek. Oprócz nich na rynku dostępne są profesjonalne kuracje dermatologiczne z przeznaczeniem do domowego użytku. Są to dosyć mocne specyfiki, dlatego przed ich zastosowaniem istotne jest odpowiednie nawilżenie skóry głowy oraz jej oczyszczenie.
Kuracje dermatologiczne mogą mieć formę szamponu, ampułek lub odżywek do skóry głowy. Zawierają one wysokie dawki składników wpływających pozytywnie na porost oraz hamowanie wypadania włosów. Należy stosować je tylko i wyłącznie zgodnie z zaleceniami producenta, ponieważ stosowanie takich kuracji zbyt często może okazać się zgubne w skutkach. Prowadzić to może do przesuszenia skalpu, a w efekcie pogłębienia problemu. Z kolei zbyt rzadkie stosowanie tego rodzaju specyfików nie przyniesie oczekiwanych efektów. Kuracje dermatologiczne mogą stanowić bardzo przyjemny dodatek do wyżej wymienionych sposobów na wypadanie włosów.
Poznaliśmy już przyczyny i sposoby radzenia sobie z nadmiernym wypadaniem włosów. Podziałają one bardzo szybko, jeżeli przyczyna rzeczywiście tkwi w niezdrowym trybie życia. Warto pamiętać, że jeżeli żaden z wyżej wymienionych skutecznych sposobów nie zahamuje gubienia zbyt dużej ilości włosów, to zalecana jest wizyta u trychologa. Zastosuje on indywidualnie dobrane metody leczenia. Zakończy to dramat zapchanego sitka pod prysznicem, a także polepszy nasze samopoczucie. Problem z głowy!
Polecam picie skrzypu i odpowiednią suplementację. Warto też sprawdzić, czy wypadanie włosów nie jest spowodowane anemią.