Metylokobalamina to jedna z kilku znanych postaci Witaminy B12. Uznawana za najkorzystniejszą dla organizmu, ponieważ jest przez niego przyswajana bez potrzeby dodatkowego przekształcania jej przez organizm. Obecność witaminy B12 w organizmie jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Jej prawidłowa ilość wpływa na zdrowie i samopoczucie. Jakie są skutki niedoboru tej witaminy w organizmie? Co stanowi jej źródło? Kiedy należy zadbać o jej suplementacje?
Źródła witaminy B12
Doskonałym źródłem witaminy B12 jest mięso. Największe ilości znaleźć możemy w podrobach np. wątróbce. Duże jej ilości znajdziemy również w mleku i jego przetworach, rybach oraz żółtkach jaj. Sugeruje to, że na niedobór witaminy B12 narażone są osoby, w których diecie brakuje odpowiedniej ilości wspomnianych powyżej produktów. Wymienić tu należy w szczególności wegan i wegetarian. Zagwarantowanie jej podaży do organizmu w odpowiedniej ilości może być także trudne u osób starszych oraz u kobiet w ciąży. U osób starszych w wyniku występującego problemu z jej przyswajaniem. U kobiet w ciąży w związku ze zwiększeniem zapotrzebowania organizmu na tę witaminę. Zadbanie o odpowiednio zbilansowaną dietę w znacznym stopniu ogranicza jednak możliwość wystąpienia niedoboru. W razie potrzeby możne jednak zadbać o jej suplementacje. Świetnie w tym przypadku sprawdzi się suplement diety dostępny na witaminyswanson.pl
Wpływ metylokobalaminy na zdrowie człowieka
Witamina B12 pełni istotną rolę w tworzeniu erytrocytów w szpiku kostnym. Jej niedobór powoduje wytworzenie przez organizm zbyt małej ich ilości. Dodatkowo przybierają one nieprawidłową formę. Co w konsekwencji może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie. Może prowadzić bowiem do wystąpienia anemii. Witaminy B12 wpływa także na prawidłowe funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego. Jej niedobór wpływa na pogorszenie pracy mózgu. Może także wywołać depresje.
Witamina B12 wpływa także na:
- syntezę węglowodanów, białek, a także niektórych tłuszczów,
- transport tłuszczów do komórek,
- przyswajanie kwasu foliowego,
- tworzenie osłonki mielinowej nerwów,
- poprawę łaknienia.
Kiedy warto sięgnąć po metylokobalaminę?
Odpowiedź jest niezwykle prosta. Warto zadbać o suplementacje metylokobalaminy, wtedy gdy zauważmy oznaki jej niedoboru. Jakie są główne oznaki niedoboru witaminy B12? Przede wszystkim ogólne zmęczenie organizmu. Zauważalne problemy z koncentracją, a także problemy z zapamiętywaniem informacji. Wymienić tu należy również obniżenie nastroju. Cera osób, u których występuje niedobór witaminy B12, często przybiera żółtawy odcień.
Brak odpowiedniej ilości witaminy B12 w organizmie wpływa na zahamowanie wydzielania noradrenaliny, dopaminy oraz serotoniny. Stąd też obniżenie nastroju przy jej niedoborze. Skutkuje to tym, że osoby cierpiące na niedobór tej witaminy są nerwowe. Częściej, jak u osób z prawidłowym poziomem witaminy B12, występują u nich stany depresyjne. Częściej, diagnozowana jest u nich również depresja. O suplementacje metylohobalaminy powinny zadbać osoby, które ze swojej diety wykluczyły mięso, a także produkty odzwierzęce. Suplementacja witaminy B12 wskazana jest u osób, które długotrwale stosują antydepresanty, tabletki nasenne lub tabletki antykoncepcyjne. Suplementacja zalecana jest również przy antybiotykoterapii neomycyną oraz przy długotrwałym stosowaniu aspiryny lub kodeiny.
Warto zwrócić uwagę, aby preparat zawierający w swoim składzie witaminę B12 pochodził ze sprawdzonego źródła. W celu suplementacji tej witaminy preparat warto zakupić na stronie witaminyswanson.pl.