Mężczyzna ma objawy POChP
Zdrowie

Poznaj najważniejsze objawy POChP

POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to poważna choroba układu oddechowego, na którą choruje około 380 milionów ludzi na całym świecie – bez względu na rasę czy płeć. Jej główną przyczyną są szkodliwe czynniki środowiskowe, na czele z pyłami, gazami oraz toksynami zawartymi w dymie tytoniowym. Wiele osób znajdujących się w grupie ryzyka tej choroby nie ma pojęcia, że występują u nich objawy POChP. W naszym artykule wyjaśniamy, co i kogo powinno szczególnie zaniepokoić.

Fakty na temat POChP

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc charakteryzuje się obecnością stanu zapalnego w układzie oddechowym. Choroba stopniowo obniża wydolność organizmu, powodując trudności z oddychaniem i tym samym niedotlenienie. Według klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia POChP jest trzecią przyczyną umieralności. Skutkiem choroby może być również inwalidztwo i życiowa niesamodzielność.

Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc uznaje się za chorobę ogólnoustrojową, której mogą towarzyszyć także inne schorzenia: cukrzyca, osteoporoza, zespół metaboliczny, rak płuca, nadciśnienie tętnicze, choroby serca czy refluks żołądkowo-przełykowy. Częstym powikłaniem POChP są zaburzenia psychiczne (spowodowane stopniowym wycofywaniem się z życia towarzyskiego i zawodowego).

Objawy POChP – nie lekceważ ich

POChP to choroba, która może się latami rozwijać zupełnie bezobjawowo lub dawać nieswoiste i niezbyt uciążliwe objawy. To dlatego wiele osób zgłasza się do lekarza dopiero w momencie, gdy nie są w stanie normalnie funkcjonować – np. mają problem z wejściem po schodach, ubraniem się, zrobieniem zakupów etc.

Do najważniejszych objawów POChP zaliczymy:

  • Przewlekły kaszel – kaszel towarzyszący POChP nie ma charakteru napadowego, może się utrzymywać przez cały dzień, rano i wieczorem oraz nasilać pod wpływem czynników drażniących (np. dymu tytoniowego).
  • Duszność – najczęściej jest to duszność pojawiająca się podczas wysiłku lub bezpośrednio po nim. Z czasem trudności z oddychaniem mogą występować również w fazie spoczynkowej.
  • Odkrztuszanie plwociny – plwocina to wydzielina z płuc, czasem o ropnym charakterze, której regularne odkrztuszanie także może wskazywać na POChP. Szczególnie niepokojąca jest sytuacja, w której plwocina zawiera ślady krwi – należy się wówczas niezwłocznie zgłosić do lekarza.
  • Obniżona tolerancja wysiłkowa – osoby z POChP mogą zaobserwować u siebie męczliwość, pogorszenie kondycji fizycznej, a nawet trudności z wykonywaniem podstawowych czynności wokół siebie.

O objawach POChP czytaj też na stronie https://oddychajmy.pl/objawy-pochp/.

Kto najczęściej choruje na POChP?

Podstawowym czynnikiem ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc pozostaje palenie wyrobów tytoniowych – na czele z papierosami. Każda osoba po 40. roku życia, która pali lub paliła i obserwuje u siebie opisane wyżej objawy, powinna skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Coraz większym zagrożeniem w kontekście POChP jest zanieczyszczenie powietrza. Toksyny i pyły tworzące zjawisko smogu są czynnikiem mogącym wywoływać stan zapalny w układzie oddechowym, skutkujący Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc.

Wyższe ryzyko zachorowania na POChP dotyczy również osób, które mają częsty kontakt ze szkodliwymi czynnikami środowiskowymi z tytułu wykonywania pracy zawodowej. Można tutaj wymieniać przede wszystkim górników, hutników, rolników, pracowników budowlanych, operatorów maszyn budowlanych, sprzątaczki, kosmetyczki, metalurgów czy pracowników zakładów chemicznych.

Co robić, gdy obserwujesz u siebie objawy POChP?

Pierwszym krokiem zawsze jest wizyta w przychodni. Lekarz POZ na podstawie badania osłuchowego i zebranego wywiadu podejmie decyzję, czy zasadne jest skierowanie na konsultację do poradni pulmonologicznej.

W poradni będzie kontynuowana dalsza, pogłębiona diagnostyka. Jej kluczowym elementem jest badanie spirometryczne, które m.in. umożliwia stwierdzenie (lub wykluczenie) śladów utrwalonego zwężenia oskrzeli – podstawowej cechy Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.

W ramach diagnostyki POChP pacjent może zostać poddany także szeregowi innych badań, w tym m.in. EKG, badaniu czynnościowemu układu oddechowego, gazometrii z pulsoksymetrią oraz ergospirometrii (tzw. próbie wysiłkowej).

Jeśli badania potwierdzą POChP, to choremu zostanie zaproponowane odpowiednio dobrane leczenie.

Leczenie Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc

POChP to choroba, której nie można wyleczyć. Powoduje nieodwracalne zmiany w drogach oddechowych i płucach. Współczesne metody terapii skupiają się na łagodzeniu objawów chorobowych, a tym samym na umożliwieniu chorym samodzielnego funkcjonowania i utrzymania dobrego komfortu życia.

Odpowiednio wcześnie rozpoczęte leczenie daje szansę na kontynuowanie kariery zawodowej i uczestniczenie w życiu towarzyskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.